Kryzysowa prasówka – 28.08.2018

Zbliża się koniec wakacji, a więc idzie jesień, a potem… nadciąga zima. IV kwartał zawsze sprzyjał załamaniom. Już dziś wiele krajów pogrążonych jest w kryzysie. Głównie krajów rozwijających się. Z problemami boryka się Wenezuela, Brazylia, Turcja, Iran, Rosja czy Chiny. W Polsce coraz częściej mówi się o tym, że osiągnęliśmy szczyt koniunktury. Niebawem padnie słowo „sprawdzam” i ujrzymy jak jest.

Rp.pl: 1,6 mln osób uciekło z Wenezueli. „Kryzys jak w Europie”

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji poinformowała, że z Wenezueli uciekło już 1,6 mln obywateli. W kraju liczącym 31,5 mln osób ta liczba powinna robić duże wrażenie. Zwłaszcza, że uciekają przeważnie ci, których stać oraz ci, którzy mają siłę, by migrować. Najczęściej więc uciekają młodzi oraz ludzie z jakimikolwiek pieniędzmi. Wenezuelczycy uciekają do krajów sąsiednich – Kolumbia, Brazylia czy położone nieco dalej Peru. Bilety lotnicze są drogie, a w dodatku nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że samolot z lotniska wystartuje. Sytuacja jest zatrważająca. Kryzys pogłębia się i – póki co – nie widać na horyzoncie żadnego światła.

Link do artykułu: https://www.rp.pl/Uchodzcy/180829553-16-mln-osob-ucieklo-z-Wenezueli-Kryzys-jak-w-Europie.html

Bankier.pl: Kryzys z 2007 r. kosztował Amerykanina 70 000 dolarów

70 tys. dolarów to koszt, jaki statystycznie poniósł KAŻDY Amerykanin (325,7 mln obywateli) na kryzysie. To oczywiście tylko statystyka, ale pozwala ona sobie unaocznić,  jak bardzo dewastujący wpływ na gospodarkę oraz portfele obywateli miał kryzys subprime. Wszystko przez „tym razem będzie inaczej”. A jak jest teraz?

Link do artykułu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzys-z-2007-r-kosztowal-Amerykanina-70-000-dolarow-7611301.html

Polityka.pl: Turecki kryzys pokazuje słabość wschodzących gospodarek

Problem Turcji jest problemem znacznie szerszym, niż by się mogło wydawać. Świadczy o tym chociażby sytuacja w Iranie czy Rosji. Wystarczą sankcje nałożone przez USA, aby dana gospodarka zachwiała się. To z kolei momentalnie wywoła odpływ dobrych inwestycji oraz napływ spekulantów chcących zarobić na spadkach waluty. Coraz częściej mówi się o wzajemnej pomocy pomiędzy takimi państwami jak Chiny, Rosja, Turcja czy Wenezuela. Podczas niedawnego spotkania w Turcji, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedzieć miał, że dni dolara są policzone.

Link do artykułu: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1760256,1,turecki-kryzys-pokazuje-slabosci-wschodzacych-gospodarek.read

Link do artykułu: https://www.rp.pl/Finanse/180819658-Rosja-Dni-dolara-sa-policzone.html

Businessinsider.com.pl: Kryzys gospodarczy zaboli nas wszystkich. Te wykresy pokazują, kiedy może do niego dojść

W niedawno opublikowanym artykule Jagody Fryc możemy poznać kilka wskaźników ostrzegających przed załamaniem m.in. różnica w rentowności obligacji skarbowych 10-letnich oraz 2-letnich, która od lat stanowi ważny znak ostrzegawczy. Zatem: wskaźniki pokazują, że jest źle, wieści ze świata również niewesołe, ale wśród inwestorów panuje spokój. „Index strachu” VIX na normalnych poziomach.

To przypomina trochę sytuację sprzed kryzysu 2007, kiedy bardzo wiele osób usiłowało ludziom wmówić, że wszystko jest w porządku. Nawet Alan Greenspan, ówczesny szef FED, przekonywał, że nie ma bańki na nieruchomościach i nie ma powodów do obaw.

Link do artykułu: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/jak-przewidziec-kryzys-gospodarczy-wskazniki-wyprzedzajace/k2ymzq2

Mysaver.pl: Kryzys Subprime, czyli jak zadłużenie ubogich Amerykanów wstrząsnęło światem

Z okazji 10 rocznicy światowego kryzysu, w Mysaverze pojawił się artykuł będący trochę przypomnieniem, a trochę wyjaśnieniem tego, co do dziś nie jest dla wszystkich zrozumiałe – jak doszło do kryzysu, jak z rynku nieruchomości rozprzestrzenił się on na sektor bankowy, giełdy oraz cały świat.

Link do artykułu: https://goldenmark.com/pl/mysaver/kryzys-subprime/

Kryzys nadchodzi…

… i należy się na niego przygotować. Oczywiście można mieć nadzieję, że „tym razem będzie inaczej”, ale takie myślenie to pierwszy krok w stronę popadnięcia w tarapaty. Dlatego na koniec odsyłam jeszcze do mojego artykułu pt. Jak przygotować się na kryzys?

Photo by Roman Kraft on Unsplash