Lehman Brothers

Kryzysowa prasówka: 10 lat po Lehman Brother

Powiem szczerze, że były to czasy, kiedy jeszcze niczego nie kumałem. Pracowałem od roku w mojej pierwszej pracy, czułem, że świat stoi przede mną otworem (ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, którym) i sądziłem, że kryzysy bywały drzewiej. Tymczasem po przyjściu do pracy zaobserwowałem niezwykłe poruszenie – to byli frankowicze, którzy od miesięcy opowiadali o remontach w nowych domach i mieszkaniach…

Bankier.pl: 10 lat temu wybuchł kryzys finansowy, Polska ucierpiała niewiele

Piotr Śmiłowicz na łamach Bankiera słusznie zauważa, że my o kryzysie tak naprawdę wiemy niewiele. No, może poza frankowiczami, którzy poczuli jego namiastkę.

Link do artykułu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-lat-temu-wybuchl-kryzys-finansowy-Polska-ucierpiala-niewiele-4157583.html

I jeszcze drugi tekst w Bankierze, tym razem autorstwa Krzysztofa Kolanego:

Link do artykułu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mija-10-lat-od-upadku-Lehman-Brothers-7614171.html

Gazeta.pl: Polski rynek nieruchomości nabiera rozpędu po kryzysie. Czeka nas kolejna cenowa bańka?

Gazeta z okazji 10-lecia przypomina kryzys subprime, jednocześnie sugerując, że dziś rynek nieruchomości, szczególnie w Polsce, również zdaje się być pęczniejącą bańką.

Link do artykułu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23919495,kryzys-odczuwamy-do-dzisiaj-ceny-mieszkan-nie-wrocily-jeszcze.html

Rzeczpospolita: JP Morgan: kolejny kryzys w 2020 roku

Amerykański bank inwestycyjny JP Morgan opracował model, na podstawie którego określono czas i dotkliwość kolejnego kryzysu finansowego. I wyszło im, że to będzie w 2020 roku, czyli za 2 lata. Zbiega się to mniej więcej z większością pesymistycznych prognoz m.in. z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Związku Banków Polskich, z którego wynika, że 77 proc. bankowców spodziewa się kryzysu w ciągu najbliższych 5-ciu lat. Podejrzenie budzi fakt, że to bankowcy ostrzegają przed kryzysem. Ale może to świadczyć także o tym, że bankowcy boją się podzielić los Lehmana.

Link do artykułu: https://www.rp.pl/Gospodarka/309149947-JP-Morgan-kolejny-kryzys-w-2020-roku.html

Bankier.pl: Jeffrey Sachs: Polityka Trumpa sprawi, że dolar straci status króla walut

W tej dyskusji istnieją dwa fronty – jeden mówi, że USA wygra, drugi, że przegra. Sachs opowiedział się po tej drugiej stronie, i przekonuje, że dolar straci status króla walut na rzecz juana. Mniej więcej to samo sugerowałem ja w tekście Tajemnicza korelacja między złotem a juanem. Zdecydowanie mamy do czynienia z grą, której celem jest gospodarcza dominacja.

Link do artykułu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jeffrey-Sachs-Polityka-Trumpa-sprawi-ze-dolar-straci-status-krola-walut-4157537.html

Strefainwestorow.pl: 10 lat temu upadł Lehman Brothers. Warren Buffett opowiada o największym kryzysie XXI wieku

Darzę Buffetta szczególnym szacunkiem i uważam, że zawsze warto poczytać, co on ma do powiedzenia. Szczególnie godna polecenia jest konkluzja tego artykułu – Buffett mówi, że to, czego jest pewien, to to, że kryzys przetrwają ludzie i aktywa materialne.

Link do artykułu: https://strefainwestorow.pl/artykuly/ludzie/20180914/warren-buffett-kryzys

Parkiet.com: Czy Polska zbankrutuje podczas kolejnego kryzysu?

I tu bardzo ciekawe pytanie, którego nikt teraz, w czasie prosperity chyba sobie nie zadaje. Bo w końcu wszystko jest super, i po co przejmować się przyszłością dalszą, niż tylko kolejne wybory. Otóż Krzysztof Krzemień zwraca uwagę, że podczas prosperity należy pracować nad ZMNIEJSZENIEM zadłużenia. I robią to nasi sąsiedzi – Niemcy czy Czesi. Zaś nie robi tego Polska, ponieważ rząd wymyśla kolejne „plusy”, czyli bonusy dla elektoratu, które stanowić będą obciążenie dla budżetu.

Ale nawet nie to jest najgorsze. Najgorsze jest zadłużenie prywatne. Nie wiedzieć czemu prosperity i dobrobyt przełożyło się także na to, że coraz częściej i coraz więcej zaciągamy kredyty. To pewnie stąd tyle nowych aut na ulicach. Jeśli teraz połączymy duże zadłużenie, zbliżające się spowolnienie gospodarcze, niestabilność systemu bankowego (pisał o tym Związek Banków Polskich w raporcie przygotowanym na Forum Ekonomicznym w Krynicy) oraz nieroztropną politykę rządu, otrzymamy iście piekielną mieszankę.

Link do artykułu: https://www.parkiet.com/Gospodarka/309159997-Czy-Polska-zbankrutuje–podczas-kolejnego-kryzysu.html

Konkluzja

Poprzedni kryzys Polska przetrwała jako „zielona wyspa”. Raczej za sprawą szczęścia, niż zapobiegliwości polityków. Niemniej jednak nie mieliśmy okazji wyciągnąć z niego nauki, jak np. zrobili Estończycy. Dlatego nadchodząca recesja będzie dla nas podwójnie niebezpieczna. Polacy kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, co może się wydarzyć, i zadłużają się nadal. Recesja spowoduje wzrost bezrobocia, być może podniesienie stóp procentowych (a co za tym idzie – rat kredytów), co przełoży się na wzrost „złych kredytów” (niespłacanych) i jeszcze większą destabilizację systemu bankowego. W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nie ma podobno środków, gdyż wszystko poszło na ratowanie klientów SKOK Wołomin (taką historię sprzedawali wciskający obligacje GetBack, ale jest ona raczej prawdziwa), więc jeżeli coś się zacznie dziać z bankami, to będzie się działo na poważnie. Unijna dyrektywa BRRD pozwala korzystać ze środków klientów posiadających depozyty powyżej 100 tys. euro. Zatem zaczną oni panicznie wycofywać swoje środki, co spowoduje jeszcze większą utratę płynności i jeszcze bardziej wzmocni efekt „złych kredytów”.

Czytaj także: Jak przygotować się na kryzys?

Wówczas pojawi się widmo bankructw banków (zwłaszcza tych polskich, które nie mają wsparcia zagranicznego kapitału, choć oczywiście na świecie może być w tym czasie równie krucho – zwłaszcza w krajach należących do PIIGS) i rząd będzie musiał je ratować z pieniędzy podatników, pogłębiając tym samym deficyt budżetowy. Rząd zawiesi próg ostrożnościowy, jak miało to miejsce w 2013 roku, zaś zagraniczny kapitał zacznie uciekać. Znajdziemy się na tej samej drodze, co Turcja, choć z nieco innych przyczyn. Polski złoty zacznie tracić na wartości i wszystko będzie w rękach Boga.

Tak. To bardzo pesymistyczna wizja. Ale warto trochę straszyć i uświadamiać ludzi.

Czytaj także: Jak inwestować w srebro?